piątek, 21 marca 2014

"Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało"


Logopedzi nie wytrzymali;P Za dużo rodziców martwiąc się o rozwój swojego dziecka słyszy "ma jeszcze czas". Dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i powstała akcja "Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało - profilaktyka logopedyczna. Z całego serca ich popieram!

O co dokładnie chodzi? Logopedzi wyjaśniają:

"Jesteśmy grupą, która zawiązała się na forum społecznościowym FB„ Logopedia a€“ terapia zaburzeń mowy”, po to, żeby wymienić się doświadczeniem właśnie w zakresie logopedii. Podczas jednej z dyskusji pod postem dotyczącym niemówiącego czterolatka, który zdaniem niektórych , w tym wielu lekarzy, na mowę ma jeszcze czas, w ciągu zaledwie kilku godzin pojawiło się prawie 400 komentarzy, opisujących przypadki 3 a nawet 4 latków niemówiących, które nie są diagnozowane, oraz nie uczestniczą w terapii logopedycznej.

Postanowiliśmy więc ten mit obalić! Tego samego dnia zrodził się pomysł zorganizowania BEZPŁATNYCH KONSULTACJI LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT. W ciągu kilku godzin od pojawienia się postu był już zrobiony plakat, hasło a „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało” naszym założeniem było uświadomienie rodziców, że o rozwój mowy dziecka można dbać już od urodzenia. Według badań naukowych, dziecko już w wieku dwóch lat powinno znać ok. 300, a niektóre źródła podają, że 400 słów i budować pierwsze zdania! A mimo wszystko, wciąż istnieje mylne przekonanie, niestety przede wszystkim wśród lekarzy pierwszego kontaktu, że „dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy, zwykle mówią później …”

Podkreślamy- znacząca grupa niemówiących dwulatków, to dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju ( m.in., autyzm, Z. Aspergera), bądź innymi zaburzeniami. Im wcześniej znajdziemy te dzieci, im wcześniej otrzymają terapeutyczną pomoc, tym większe szanse na lepsze funkcjonowanie.Opóźnienie w rozwoju mowy powinno być takim samym sygnałem alarmowym dla rodzica jak fakt, że dziecko w wieku dwóch lat jeszcze nie chodzi.

Kilkanaście dni później akcja cieszyła się niegasnącym zainteresowaniem. Aktualnie deklarację udziału w BEZPŁATNYCH KONSULTACJACH LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT zgłosiło blisko 100 ośrodków specjalistycznych z całej Polski. Mamy również informację, że i polonia w Hamburgu i Irlandii będzie miała możliwość konsultacji. Rusza strona internetowa informująca o całym wydarzeniu www.272slowa.pl. W akcji wspierają nas nie tylko specjaliści pracujący z maluchami, ale również matki, które przez rok, dwa, a nawet trzy były uspakajane, ze dziecko „ma jeszcze czas”. Każda z nich żałuje straconego czasu- gdy mózg dziecka jest najbardziej plastyczny i stosunkowo łatwy do stymulacji.

Uprzejmie prosimy o nagłośnienie informacji o BEZPŁATNYCH KONSULTACJACH LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT. Liczymy na to, że rozgłos pozwoli na włączenie się kolejnych specjalistycznych ośrodków, a przede wszystkim, że informacja dotrze do rodziców, którzy tego dnia skorzystają wraz z dziećmi z darmowych konsultacji.

Nad organizacją wydarzenia czuwa kilkanaście osób ( są to przede wszystkim logopedzi). Komunikujemy się głównie online, większość z nas nie miała okazji się jeszcze osobiście spotkać. Dlatego tym bardziej zależy nam na nagłośnieniu. Pewnie są takie miejsca w Polsce, do których informacja nie dotarła.

BEZPŁATNE KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT będą zorganizowane 26 kwietnia 2014 r. , w tym czasie ośrodki specjalistyczne, gabinety będą prowadzić bezpłatne konsultacje. W niektórych miastach będą również organizowane specjalne warsztaty dla rodziców. Każdy gabinet, który chce przyłączyć się do akcji, może to zrobić poprzez stronę internetową http://www.272slowa.pl."

Jeszcze ich fanpage na facebooku: Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało" - profilaktyka logopedyczna

Super inicjatywa, więc jeśli trzeba korzystajcie!:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz