wtorek, 10 marca 2015

Sylabowe zabawy z M i T i szablon - witraż jajko wielkanocne

Uhuhuhu... dawno mnie tu nie było;P Ale były ważne sprawy na głowie...

Z małą Mati dalej się bawimy:) Sylaby z M opanowane, więc czas na następną. Padło na sylaby z T.


Książeczka na wzór "Kocham czytać" z sylabami T.
Gra "Bingo". Świetna do nauki rozróżniania sylab. To jest już druga wersja. Pierwsza wersja była na początku wprowadzania sylaby. Tutaj plansze z sylabami mają sylaby z obu paradygmatów, w pierwszej wersji na planszach były sylaby z jednego paradygmatu sylab. Dziecko dostaje jedną planszę, dorosły drugą. Układamy karteczki z sylabami na ziemi sylabą do dołu i losujemy na zmianę po jednej karteczce, czytamy i sprawdzamy czy sylaba jest na naszej planszy. Po zapełnieniu całej planszy zwycięzca krzyczy "bingo" albo inny okrzyk:)


Biedronki pogubiły kropki. Kropki z pianki, z jednej strony przyklejone karteczki z sylabami. Dziecko losuje kropki i umieszcza na odpowiednim miejscu.

Już lekko wielkanocą zalatujące kurczaki i jajka. Zabawa kilkuetapowa. Najpierw skorupki jajek, u nas było jajek 8. Kurczaki się powykluwały ze skorupek i wszystkie skorupki się pomieszały. Każde jajko inaczej popękało i trzeba szukać par jak puzzli. Następnie przekręcamy już podobierane jajka i mamy sylaby, które tworzą imię kurczaka, który w tym jajku mieszkał. Czytamy i dobieramy kurczaka;)

 Tutaj zabawa ruchowa. Mati jest zakręcona na punkcie medycznym, więc u nas wersja karetkowa;P Na podłodze przykleiłam kartki z sylabami z T. Każda sylaba w innym miejscu pokoju. Mati stoi pośrodku pokoju i dostaje "wezwania" karetki do określonej sylaby. Bierze karteczkę z napisem gdzie ma jechać i krzyżyk, którym zaznaczy, że była i wyleczyła;P Do określonej sylaby biegnie, skacze w zal od ustaleń;P Potem wraca na środek pokoju po kolejne wezwanie. Jeżeli na karteczce jest wyraz dwusylabowy, wtedy musi pojechać do dwóch sylab w odpowiedniej kolejności. U nas była karetka, ale można to łatwo dostosować do zainteresowań dziecka, może więc być mechanik samochodowy albo policjant, strażak, weterynarz, budowlaniec, listonosz i tysiące innych;P Również łatwo dostosować do umiejętności dziecka, bo na początku dostaje karteczkę z tekstem "jedź do TA", potem "przeczytaj gdzie musisz pojechać" z czasem "przeczytaj i pojedź bez karteczki".

Zadanko na kategoryzację. Klasyczny witrażyk jajko. Technika wykonania witraża taka jak tu. W każdym rzędzie ma być odpowiedni kolor. Wada tego zadania przy folii samoprzylepnej: brak możliwości korekty. Gdy bibuła dotknie folii nie ma szans jej odkleić;P

Z Gabi natomiast zrobiłyśmy bardziej skomplikowany witraż;) Moim szablonem się dzielę;)


4 komentarze: