poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Wiosenne sylabki

Coś trudno nam się ostatnio z Gabryśką spotkać... Weny nie mam, ale cóż;P Trzeba działać;)

Zrobiłam jej dwie krzyżówki. Bez hasła, bo na to brakuje mi inwencji twórczej;)
Pierwsza obrazkowa. Zamiast cyferek działania na prostych liczbach, tak dla urozmaicenia. Sylaby wypisane na małych karteczkach, które należy przykleić w odpowiednim miejscu:)

Druga już z napisanymi hasłami (wzięte z tej strony). Do tej też były przygotowane małe karteczki, ale Gabi chciała pisać. Czytała i wpisywała:)

Kolejne dobieranki;P Wiem, że przynudzam z tymi dobierankami non stop;D Ale Gabi ostatnio ma fazę na prace plastyczne, a to jest często jedyny sposób, żeby wpleść tam czytanie:)

Pierwsza to rybka z dwóch starych płyt CD oklejonych z jednej strony kolorowym papierem, a z drugiej dwustronną taśmą, na której są napisane sylaby. Do tego paski papieru z wypisanymi sylabami i tworzymy:)


Teraz tak trochę wielkanocnie.
Najpierw Gabi dostała kurczaki i ich pęknięte skorupki. Każdy miał swoje imię i podpisaną skorupkę. Musiała podobierać kurczaki do jajek i przykleić na dużej kartce. Potem dostała paski papieru z sylabami i kółeczka z napisanymi dwuznakami. Musiała przydzielić paski do odpowiednich dwuznaków i skleić z tego kwiatki i przykleić na dużej kartce razem z kurczakami. Efekt wyszedł super:)

Gabi uwielbia robić zwirzątka z papieru. Ale przedtem musi przeczytać czytankę;) źródło czytanki
 Jak przeczytała to dostała do zrobienia dobierankę z kurczakiem z talerzyka papierowego (trochę inspirowany tym)

Potem dostała drugą czytankę.
 A jak przeczytała to zajęła się tworzeniem mordki tego słodkiego kotka;)

Zrobiłam jej też dwa zadanka w naszym dużym zeszycie:)
Znany wierszyk "W pokoiku na stoliku..." napisałam w rozsypce i zadaniem Gabi było połączyć słowa po kolei.

Drugie to proste połącz w pary.

 Czytałyśmy też książeczki z serii "czytam sobie" z poziomu 1 i super są! Świetnie jej to idzie, jedną czyta w niecałe 10 minut! Polecam!

Buziaki:* Miłego weekendu:)





niedziela, 13 kwietnia 2014

Młoda nam wyrasta:)

W poprzedni weekend Gabi obchodziła urodziny i miała wolne od sylabowych zabaw;P Oficjalnie trzeba przyznać, że to już siedmiolatka!:D Jak ten czas leci...

W tym tygodniu już zaczęłyśmy trochę świątecznie. Na początek pomysły na kartki świateczne. W tym roku nie miałam ochoty na kartki jajkowo-kurczaczkowe i postawiłam na samą istotę tego święta;P
Odpowiednio przycinamy taśmę malarską i przyklejamy na kartkę tworząc krzyż. Zaczynamy sekwencję kolorów akwarelami z rogu kartki i dziecko kontynuuje. Potem odklejamy taśmę, przyklejamy serduszko (u nas z filcu) i piszemy (u nas pisała Gabrysia). Pomysł inspirowany tutaj

Druga mi nie wyszła bo wzięłam zwykłą przeźroczystą taśmę, która przy odklejaniu uszkodziła papier:/


Dzisiaj przygotowałam 5 zadań. Za każde dobrze wykonane zadanie Gabi dostawała jajko do zrobienia.

Pierwsze połącz przysłowia.

Torcik. Na paskach były zagadki, odpowiedzi były w miejscach, gdzie poszczególne paski należy przykleić i powstała taka zagadkowa dopasowanka;) Na zdjęciu nie widać treści zagadek, więc wstawiam:)
WIELE OSÓB RAZEM, DOBRE GŁOSY I DYRYGENT.
NIE SAMOLOT, A LATA.
LATA KOŁO UCHA.
DOBRY NAPÓJ.
GŁÓWNY SKŁADNIK KANAPEK.
MOŻE BYĆ DOBRY ALBO ZŁY.
PRZYOZDABIANA W BOŻE NARODZENIE.
NA NIEBIE BIAŁA I PUSZYSTA
NA SAHARZE SUCHO BO TO?

Mała lekcja ortografii:)
Przygotowałam obrazki i podpisy z wyrazami z H i CH. Najpierw Gabi dostawała napisy, które musiała przeczytać i przydzielić do odpowiedniego H. Gdy wszystkie podpisy zostały rozdzielone, Gabi dostawała obrazki i musiała dołożyć do podpisu. Na koniec jeszcze przeczytała wyrazy w grupie CH i H:)
Możecie je pobrać tutaj.


Super zadanko dla dzieci, które lubią rysować. Wydrukowałam fajną tabelkę tutaj Wycięłam angielskie nazwy i cyfry, zrobiłam kostkę, wypisałam na niej sylaby. Do tabelki dodałam polskie nazwy i dodałam sylaby. Zabawa polega na tym, że mamy narysować buźkę królika. O każdym jej elemencie decyduje rzut kostką. Gdy wyrzucimy np. CZA to bierzemy policzki z wiersza CZA, potem znowu rzucamy i np. mamy CZO to bierzemy twarz z wiersza CZO. I każdy króliczek jest inny:)

I na koniec pralkowa dobieranka z sylabami z CZ;D Z tyłu pralek są kieszonki (na pewno super na pralki nadawałyby się pudełka po chusteczkach:) Dobieramy ubrania do pralki i wkładamy do prania.


Spokojnego Wielkiego Tygodnia życzę!:)